Za nami … ZAPUSTY

Aktualnosci
Tłusty czwartek – 24.02.2022

Centrum Kultury, żeby tradycji zadość się stało rozpoczęło okres ostatkowy w tłusty czwartek pieczeniem pączków dla mieszkańców swojej gminy. Od rana w placówce pachniało – najpierw drożdżami i rozczynem, a potem smażeniem i słodkością … I z tak smakowitymi łakociami ruszyliśmy jeszcze przed południem “na wieś”. Odwiedziliśmy pracowników urzędu, sklepy, apteki, miejsca, w których w przestrzeni publicznej spotkać można Brzezinian. Tam znikały jak świeże bułeczki nasze pączusie, a do toreb trafiały ulotki promocyjne, które traktowały o tym, co w naszej instytucji oferujemy każdego dnia, i jakie imprezy organizujemy dla społeczności. Nasze częstowanie było pierwszym i … nie ostatnim wydarzeniem, którym zaskoczyliśmy mieszkańców Brzezin. Uśmiechom nie było końca – i o to właśnie chodziło. A co to są te ostatki?

Ostatki (zapusty) obchodzimy we wtorek przed Środą Popielcową. Data ostatniego dnia karnawału jest zależna od daty Wielkanocy. Nie wszyscy wiedzą, że w zależności od regionu Polski, ostatki określa się różnymi nazwami. W Wielkopolsce wtorek przed Środą Popielcową to Podkoziołek. W naszej tradycji funkcjonuje także nazwa Śledzik oraz Zapusty. Przybliżamy tradycję i najciekawsze zwyczaje ostatniego dnia karnawału.

Ostatki w Wielkopolsce

Dzień, który powszechnie znamy jako ostatki, na Kujawach oraz w Wielkopolsce określany jest mianem podkoziołka. Nazwa pochodzi oczywiście od kozła, który był symbolem witalności i seksualności. W praktyce oznaczało to, że na imprezowym stole powinna przede wszystkim znaleźć się figurka kozła – koniecznie z mocno podkreślonymi atrybutami płci. Z racji swojej symboliki kozioł idealnie wpasowywał się w klimat hucznych zabawa kończących karnawał. Przede wszystkim dlatego, że od wieków karnawał służył nie tylko zabawie. Sprzyjał również łóżkowym uciechom. Właśnie w tym okresie wybierało się osobę, z którą w przyszłości chciało się wziąć ślub.” (źródło: Ostatki, Śledzik, Podkoziołek czy Zapusty? Tradycyjny koniec karnawału! | Stowarzyszenie Szlachta Wielkopolska)