TYDZIEŃ BIBLIOTEK – relacje ze spotkań

Aktualnosci

Kalejdoskop emocji
– warsztaty dla młodzieży z Karoliną Buszkiewicz

            Emocje, jak je rozpoznać, zrozumieć i nazwać, czy są nam potrzebne i dlaczego warto wiedzieć o nich więcej?

Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie klasy VI SP w Brzezinach podczas warsztatów z doświadczoną psycholog i trenerką, Panią Karoliną Buszkiewicz. Spokój, niezwykła otwartość i pozytywna energia Pani Karoliny udzieliły się młodzieży, która fantastycznie zaangażowała się w przygotowane zadania. Praca w grupach była dla nich także sprawdzianem umiejętności współpracy, tolerancji i akceptacji. Dla młodych ludzi, którzy są na początku drogi, to na pewno cenne doświadczenie oraz mały drogowskaz do spojrzenia w głąb siebie i refleksji. Dla nas to zaszczyt i wyróżnienie, ponieważ jesteśmy pierwszą biblioteką, w której nasz gość przeprowadził takie warsztaty.

Dziękujemy bardzo Pani Karolinie Buszkiewicz za to wyjątkowe spotkanie a młodzieży za aktywność i spontaniczność.

“Co robią uczucia” – spotkanie dla dzieci

W drugim dniu świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozmawialiśmy o uczuciach.

W wyjątkowych warsztatach udział wzięli pierwszoklasiści ze SP w Brzezinach w towarzystwie wychowawczyni Pani Anny Mituła i Misia Porzucka. W ramach współpracy i wymiany, spotkanie poprowadziła pracownica Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku Pani Agnieszka Przepiórka. Zaczęliśmy od nazwania poszczególnych uczuć
i określenia swojego aktualnego samopoczucia. Potem dzieci poznały teatrzyk kamishibai i wysłuchały bajki o borsuku, który obraził się na swoich przyjaciół. W żywej dyskusji omówiliśmy postawę głównego bohatera i jego uczucia. Kolejnym punktem programu była zabawa w TAK/NIE, polegająca na wyborze akceptowalnego sposobu łagodzenia złych emocji. Warsztaty zakończyło określenie własnego stanu ducha po zakończonych zajęciach. Nasi mali goście wykazali się ogromną wrażliwością, potrafili wymyślić zaskakujące pomysły na rozładowanie kłopotliwych sytuacji i konsekwentnie bronili swojego zdania. To bardzo dobrze wróży na przyszłość, rośnie nam pokolenie odważnie myślących i kreatywnych młodych ludzi.

Dziękujemy Pani Agnieszce Przepiórka za fantastyczne zajęcia.

Spotkanie z Jolantą Szwalbe

„Jak lekko i z dowcipem brać życia ciężary” radziła wszystkim słuchaczom Jolanta Szwalbe, podczas wyjątkowego spotkania.  Był to kolejny punkt obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz siódme urodziny Klubu Aktywnego Seniora.

Autorka kilku antologii cytatów zabrała wszystkich gości w ponad godzinną podróż do magicznego świata, w którym królują optymizm i niesłabnąca radość życia. Posługując się myślami wielu wybitnych osobowości brawurowo obaliła mit, że o „jesieni życia” trzeba mówić wyłącznie  z powagą. Były więc chwile nostalgii i wzruszeń, ale przede wszystkim śmiech i niedowierzanie, że można mieć tak ogromny dystans do siebie. Niesamowite poczucie humoru Pani Jolanty oraz pozytywna energia, pozwoliły zapomnieć naszym gościom o troskach dnia codziennego i natchnąć do działania. Ubawieni do łez, przy dobrej kawie i słodkim poczęstunku, długo jeszcze świętowaliśmy ten dzień w doskonałych nastrojach.   Śmiało możemy przyznać, że misja Pani Jolanty by inspirować do aktywności, dawać radość, dobrą energię i nadzieję, że można przezwyciężyć najgorsze przeciwności losu, została spełniona. Nie bójmy się zatem realizować swoje marzenia, bez względu na wiek  i ograniczenia, bo “życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach” (M. Angelou). Te chwile, takie właśnie były…

Pióro i atrament – warsztaty kaligrafii

            Czwarty dzień święta bibliotek spędziliśmy na warsztatach pod hasłem “Pióro i atrament”, z udziałem uczniów klas III SP w Brzezinach z wychowawczyniami: Panią Urszulą Urbańską i Panią Eweliną Górecką. Swoją pasją do kaligrafii i pięknego pisania dzielił się Pan Mateusz Halak,  z zamiłowania i wykształcenia historyk sztuki, kolekcjoner piór wiecznych i maczanych, m. in. bibliotekarz, dziennikarz, rysownik. Dzieci otrzymały niezbędne wskazówki jak krok po kroku budować litery przy użyciu pióra maczanego i atramentu. Niecodzienne kształty, fale i ślimaki, zapełniały pięciolinię na specjalnym papierze. W ciszy i skupieniu, dzieci ćwiczyły pisanie kilku małych i dużych liter w niezwykle stylowym wydaniu a w finale  spróbowały złożyć je w wyraz. 

Dziękujemy bardzo Panu Mateuszowi Halakowi za wyjątkową lekcję. Dla dzieci była to niecodzienna szansa doskonalenia precyzji, staranności, cierpliwości i manualnych umiejętności.

Finał XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – spotkanie dla rodziców i nauczycieli z pisarką Ewą Nowak

            To był fantastyczny finał XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek a uświetniła go pisarka, pedagog terapeuta, publicysta, Pani Ewa Nowak. Autorka jest wyjątkową osobą o niebywałym talencie do wciągania słuchacza w wielowątkową opowieść, wypełnioną bardzo konkretną wiedzą popartą doświadczeniem. Głównym tematem spotkania była wczesna inicjacja czytelnicza. Rozmawialiśmy o tym, jaki wpływ na rozwój dziecka ma regularny dostęp do literatury i codzienne czytanie oraz jak ogromną rolę odgrywają w tym procesie rodzice, dziadkowie, nauczyciele.

Pani Ewa poruszyła także problematykę dotyczącą metod pracy z książką i możliwości, jakie daje dostęp do biblioteki. Na przykładzie wybranych tytułów opowiedziała o swojej recepcie na zbudowanie fabuły książki, która zaciekawi dzieci. Książka może być nośnikiem wielu wartości i może pomagać dorosłym w dialogu z dzieckiem. Dzięki książce, z pomocą odpowiedniego przewodnika, dziecko może poznawać świat i rozwiązywać problemy. Jest ona pomostem w budowaniu relacji rodziców i dziadków z dziećmi.

            Liczne grono Mam, Babć i Nauczycieli, które zaszczyciło nas swoją obecnością jest dla nas wyrazem podziękowania za naszą pracę. Dziękujemy wszystkim Paniom za to, że chcą rozwijać swoje kompetencje i chcą z nami współpracować. To dzięki Wam nasza misja ma sens. Chcielibyśmy, aby rodzice, dziadkowie, nauczyciele czuli, że biblioteka ich wspiera w tym trudnym zadaniu, jakim jest wychowanie. Mamy nadzieję, że nam się to udaje.

Dziękujemy Pani Ewie Nowak za fenomenalny wykład i wspaniałe książki, wszystkim Paniom za cudowne popołudnie, dużo pozytywnej energii i wymianę doświadczeń.