III DNI KULTURY BRZEZIŃSKIEJ 20-25 CZERWCA 2023

Aktualnosci, IC Dni kultury brzezińskiej

DZIEŃ OSTATNI NASZEGO ŚWIĘTA KULTURY BRZEZIŃSKIEJ ROZPOCZĄŁ PRZEMARSZ SIEDMIU ORKIESTR DĘTYCH ZAPROSZONYCH DO UCZESTNICTWA W PRZEGLĄDZIE:

 • Parafialno Strażacka Orkiestra Dęta Gminy Brzeziny pod batutą kapelmistrza Adrian Wałowski
 • ORKIESTRA DĘTA OSP W TYKADŁOWIE pod batutą kapelmistrza Jarosława Kopcia
 • ORKIESTRA DĘTA OSP W KAMIENIU z MAŻORETKAMI pod batutą kapelmistrza Adriana Wałowskiego
 • ORKIESTRA DĘTA OSP W IWANOWICACH z MAŻORETKAMI pod batutą kapelmistrza Adriana Militowskiego
 • ORKIESTRA DĘTA OSP W BLIZANOWIE pod batutą kapelmistrza Alicji Sobczak – Dmuchowskiej
 • ORKIESTRA DĘTA PRZY GOK W CHOCZU pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka
 • Warcka Orkiestra Dęta pod batutą Kapelmistrza Mariusza Pawlaka.

Na czele pochodu orkiestrowego stanęli GOSPODARZE GMINY BRZEZINY:

 • PAN MAREK CIEŚLARCZYK – WÓJT GMINY BRZEZINY
 • PAN STANISŁAW WALASZCZYK – PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY BRZEZINY

Nie zabrakło podczas wydarzenia pięknych Mażoretek z Kamienia i Iwanowic – dziękujemy !

Orkiestry maszerujące na miejsce wydarzenia anonsowała dyrektor Brzezińskiego Centrum Kultury i Biblioteki Pani Izabela Wiśniewska, zaś uroczystego otwarcia ostatniego dnia III DNI KULTURY BRZEZIŃSKIEJ dokonali Panowie: Marek Cieślarczyk i Stanisław Walaszczyk.

Od lewej: Dyrektor CK – Izabela Wiśniewska, Wójt Gminy – Marek Cieślarczyk,
Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny – Stanisław Walaszczyk

Orkiestry po paradnym przemarszu odegrały (w składzie ponad 240 osób) wiązankę pieśni żołnierskich, która była niesamowitym i niepowtarzalnym przeżyciem. Zachęcamy do wysłuchania fragmentu tego maxi-koncertu.

Popis orkiestr dętych z Regionu to piękne widowisko. Wiele z tych orkiestr gra już od ponad 100 lat (jak zapowiadała dyrektor CK), ale i te, które są młodsze w żaden sposób nie odstawały poziomem muzycznym i energią od innych. Na chwilę nasz estradowy krąg stał się miejscem “rywalizacji” dla muzyków, na chwilę, bo charakter przeglądu nie miał reguły konkursu, a raczej prezentacji i wymiany doświadczeń, okazji do spotkań.

NA RĘCE WYMIENIONYCH KAPELMISTRZÓW Wójt Gminy – Marek Cieślarczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny – Stanisław Walaszczyk przekazali pamiątkowe statuetki muzyczne !

W trakcie naszego wydarzenia – tuż po zakończeniu plenerowego spektaklu rzeźbienia piłami motorowymi (speedcarving)

na scenę zostali zaproszeni Mistrzowie Pił:

 • Zdzisław Gotfryd (Gospodarz DPT Brzezin)
 • Łukasz Zabłocki
 • Mariusz Borowy
 • Kuba Jastrzębski

którzy otrzymali gorące owacje i kwiaty za pięknie zrealizowany XI PLENER RZEŹBIARSKI (opisany w oddzielnym artykule na naszej stronie) i popis w speedcarvingu – czyli szybkim rzeźbieniu. Oczywiście rzeźby stanęły na scenie, obok Artystów, a te wyrzeźbione podczas trwającego od wtorku do soboty pleneru można podziwiać w DPT Brzezin.
Kwiaty i podziękowania Rzeźbiarzom złożyli: Wójt Gminy – Marek Cieślarczyk, Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny – Stanisław Walaszczyk, Dyrektor CK – Izabela Wiśniewska.

W obecności Rzeźbiarzy i Publiczności Panowie Marek Cieślarczyk i Stanisław Walaszczyk wręczyli Panu Zdzisławowi Gotfrydowi TYTUŁ HONOROWY
ZASŁUŻONY DLA GMINY BRZEZINY.

Uzasadnienie wniosku – z uwagi na charakter wydarzenia publikujemy (zgodnie z informacją przekazaną podczas doniosłego momentu) TUTAJ

Część oficjalną zakończono tymi – jakże doniosłymi – akcentami po to, by zaprosić na scenę kolejnych Artystów – Wokalistów Studia Wokalistyki Centrum Kultury i Instrumentalistki:

 • Agatkę Marszałek
 • Julię Langa
 • Anię Kowalczyk
 • Nikolę Kwiatkowską
 • Maksa Kłysza
 • Nikolę Kasperską (śpiew i instrumenty strunowe- szarpane) i Roksanę Szczepaniak (gitara)

W III DNIACH KULTURY BRZEZIŃSKIEJ gościł także ze swoim recitalem Jasiu Muzykant … “songwriter z pogranicza indie folku i poezji śpiewanej, laureat festiwali poetyckich, folkowych, a kiedyś także metalowych. Twórczość tekściarza można znaleźć na wszystkich portalach streamingowych oraz serwisie Youtube wraz z samodzielnie nakręconymi klipami. W skrócie, rzecz się kręci wokół tego uczucia wywołującego ból w piersi, kiedy tęsknimy, kochamy, rozpiera nas radość czy dławi smutek… “.

To był piękny koncert zagrany sercem i opowiedziany o życiu pięknym, głębokim głosem …

NIESPODZIANKA !!!

GOŚĆ SPECJALNY – JASIU MUZYKANT Z …
NIKOLĄ KASPERSKĄ I ROKSANĄ SZCZEPANIAK !!!!!!!!

Koncert z … niespodzianką, bo Jasiu Muzykant wykonał dwa utwory własnej kompozycji z kim? Z naszymi instrumentalistkami: Nikolą Kasperską i Roksaną Szczepaniak, które się specjalnie na ten koncert przygotowały pod okiem swojego instruktora Pana Pawła Marciniaka.

Występy wokalistów nie zakończyły części koncertowej naszego brzezińskiego Święta, ale na chwilę zmieniliśmy klimat, by obejrzeć wraz z Państwem popisowe Rowerowe Show w wykonaniu Jonasza Pakulskiego – Akrobaty (znanego z programu TV MAM TALENT). Popis trwał 40 minut, a śmiałkowie, przez których przeskakiwał Mistrz okazali się rzeczywiście ludźmi o “stalowych” nerwach 🙂

Finałowy popis:

W ramach naszych Dni Kultury oprócz duchowych “straw” przygotowaliśmy dla Państwa strawę dla ciała. I tu nie można nie wspomnieć o naszych BRZEZIŃSKICH RÓWNO-WAŻNYCH, którzy przygotowali słodkie smakołyki dla dzieci (i nie tylko), a zysk z uzbieranych datków przeznaczyli na wsparcie działań rehabilitacyjnych chorych dzieci zamieszkujących w naszej gminie.

Animacje, to temat, którego nie może zabraknąć na żadnym evencie, i tym razem obok NASZYCH atrakcji mieliśmy dla dzieci strefę Zakręconych Rowerów i Strefę Dmuchańców dla najmłodszych. Dodatkowe atrakcje zapewniła kadra naszej Biblioteki oraz druhny-ochotniczki z Orkiestry Dętej z Brzezin oraz Natalka Biernat, która od kilku lat jest dobrym duchem i Wolontariuszem naszej Instytucji.

Dwa ostatnie akcenty naszego święta to KONCERT WŁOSKICH PRZEBOJÓW w wykonaniu AN DREO E KARINA i SPEKTAKL OGNIOWO-PIROTECHNICZNY w wykonaniu Wrocławskich Ogników.

Filmy relacjonujące nasz Finał poniżej:

GORĄCO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ORKIESTROM, ARTYSTOM, RZEŹBIARZOM I TYM, KTÓRYCH ZAANGAŻOWANIE SPOWODOWAŁO, ŻE NASZA UROCZYSTOŚĆ – OBCHODY III JUŻ BRZEZINSKICH DNI KULTURY WŁAŚNIE TAK WYGLĄDAŁA.

SZCZEGÓLNIE GORĄCO DZIĘKUJĘ STRAŻAKOM OCHOTNIKOM Z OSP BRZEZINY I OSP ZAJĄCZKI, KTÓRZY DBALI O ŁAD I PORZĄDEK PUBLICZNY, A TAKŻE W SPOSÓB PROFESJONALNY DOPILNOWALI, BY PRZEMARSZ KOROWODU ORKIESTROWEGO ODBYŁ SIĘ W SPOSÓB BEZPIECZNY. DZIĘKUJĘ KOMENDZIE POLICJI Z KALISZA ZA WSPARCIE I EDUKACJĘ, RATOWNIKOM MEDYCZNYM I WSPANIAŁEJ PUBLICZNOŚCI ZA WASZĄ OBECNOŚĆ – DYREKTOR IZABELA WIŚNIEWSKA.