O czym szumią drzewa nad Prosną? – już wiemy …

Aktualnosci

Pierwsze głośne czytanie książki „O czym szumią drzewa nad Prosną. Legendy i baśnie gminy Brzeziny” za nami. Dzisiaj w sali Brzezińskiego Centrum Kultury i Biblioteki wypełnionej po brzegi uczniami ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy wysłuchaliśmy „Legendy o Olbinie” w interpretacji niezwykłych gości. W głośnym czytaniu udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Kaliskiego Zbigniew Słodowy, Wójt Gminy Brzeziny Marek Cieślarczyk,  Zastępca Wójta Bogna Stysiak – Gałka, Dyrektor Centrum Kultury Izabela Wiśniewska, bibliotekarka Marta Filipczak, współautorka cyklu książek o misiu Porzucku Anna Mituła, nauczycielka Alicja Krajewska, rzeźbiarz Zdzisław Gotfryd, autor wierszy Krzysztof Nowak, Leśniczy Leśnictwa Wilcze Ługi Jarosław Małolepszy, mieszkanka Przystajni Edyta Kempska oraz emerytowana nauczycielka przedszkola Teresa Jankowska.

To był prawdziwy maraton, a każde kolejne wystąpienie zaskakiwało słuchaczy wyjątkową interpretacją, wręcz popisami aktorskimi. Na kilkadziesiąt minut przenieśliśmy się do świata dziecięcej wyobraźni, gdy słuchaliśmy baśni, opowieści naszych babć, dziadków.
Cofnęliśmy się w głąb dziejów do źródeł, z których wywodzą się współczesne Brzeziny. Zachwyciliśmy się tkliwością i czułością z jaką autorka opisała naszą przyrodę, co pozwoliło nam spojrzeć na otaczający nas świat z nową fascynacją. Pozostajemy pod urokiem gawędziarskiej swobody z jaką Aneta Lejwoda – Zielińska snuje swoje opowieści, przemycając jednocześnie znane prawdy moralne. Wartość tej publikacji jest ponadczasowa i ponadmaterialna. Ocaliła bowiem opowieści krążące na przestrzeni lat w przekazach ustnych mieszkańców gminy, stanowiąc łącznik między przeszłością  a współczesnością.

Legendy autorstwa Pani Anety Lejwody-Zielińskiej urzekają nie tylko bogactwem inspiracji i motywów zaczerpniętych z naszych lokalnych podań, lecz także kunsztownym, plastycznym stylem i wyobraźnią językową, które stanowią o literackim artyzmie tego zbiorku. To była prawdziwa uczta duchowa.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, seniorom i czytelnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu i zapraszamy gorąco do lektury.