XXI Tydzień Bibliotek z nami dobiegł końca …

Aktualnosci

Pogromcy Fake Newsów

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczął Pan Krzysztof Koziołek, autor kilkunastu powieści, dziennikarz i wydawca.
Podczas fantastycznego spotkania uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Brzezinach przekonali się czy są „Pogromcami fake newsów” i czy wierzyć we wszystko, co zobaczą w internecie. Jak być czujnym i nie ulegać negatywnym wpływom dezinformacji? Jak czytać „między wierszami” i odróżnić prawdę od manipulacji? Czy warto opierać swoją wiedzę tylko na tym co oferuje sieć aby nie wpuścić się w przysłowiowe maliny? Odpowiedzi na wszystkie pytania odsłonił nasz gość wciągając młodzież w fantastyczną grę. To cenna i pożyteczna lekcja nauki myślenia, która pomoże funkcjonować w świecie wirtualnych i realnych pułapek. Dziękujemy za mądre i pożyteczne spotkanie, a młodzieży za zaangażowanie i otwarte umysły.

Ziarenka prawdy Justyny Bednarek

Kolejne wydarzenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek za nami. 9 maja odbyło się spotkanie z wyjątkową, pełną pasji pisarką, Panią Justyną Bednarek. Tym razem towarzyszyli nam mali czytelnicy klas II Szkół Podstawowych w Sobiesękach i Brzezinach, którzy powitali nas kwiatami i śmiesznymi upominkami: skarpetkami z Misiem Porzuckiem
i samodzielnie wykonaną książką. Autorka zaprosiła nas do świata niezwykłych bohaterów i ich fantastycznych przygód. Była to pasjonująca opowieść, bo każda kolejna książka odsłaniała małe ziarenka prawdy, które są ściśle związane z życiem pisarki. To cudowny pomysł zatrzymać w powieści ukochane osoby czy zwierzęta i dać im drugie, bajkowe życie. Dzieci słuchały z zapartym tchem historii o Panu Kardanie, Smopsach, Kurach czy Skarpetkach. Pani Justyna Bednarek opowiedziała jak porażkę przekuć w sukces, który ostatecznie doprowadzi nas do wymarzonego celu. Autorka w ciągu zaledwie dziesięciu lat wydała ponad 80 książek, w tym kilka dla dorosłych. Wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody literackie. Wisienką na torcie była chwila na dedykacje i autografy oraz pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy za niezwykłą podróż do świata wyobraźni a dzieciom za uważność i życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.

Tajemnice Japonii

W egzotyczną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni zaprosiła uczniów kl. III Szkoły Podstawowej w Brzezinach Pani Kasia Fijołek, malarka, ilustratorka, bibliofilka i miłośniczka kultury japońskiej. Niezwykle pasjonująca opowieść rozpoczyna się u stóp góry Fuji aby wprowadzić nas w niezwykłą symbolikę pojawiającą się w kulturze japońskiej. Zwyczaje
i codzienność tego kraju to kultywowanie tradycyjnych japońskich świąt, to częsty widok kobiet w pięknie zdobionych kimonach, to ceremonia parzenia herbaty, kaligrafia, to również dbałość o przyrodę i ogrody oraz estetyka z nimi związana. Trudno nie wspomnieć o żywieniowych upodobaniach Japończyków i najbardziej znanej potrawie sushi. To kraj zaskakujących obyczajów i zjawisk kulturowych. Mali Czytelnicy także nas zaskoczyli swoją wiedzą na temat tego pięknego kraju. Pod okiem Pani Kasi podjęli niełatwe wyzwanie stworzenia zwierząt metodą origami. Każdy wpisał w kolorową kartkę marzenie i zamknął je w kształcie żurawia. Stworzyliśmy girlandę pełną marzeń a ponieważ żuraw jest symbolem szczęścia liczymy na ich spełnienie. Dziękujemy Pani Kasi Fijołek za cudowne spotkanie i piękne upominki a dzieciom za zaangażowanie i dobrą zabawę. Spotkanie odbyło się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek …

Jaka to melodia?

W trzecim dniu świętowania XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wybraliśmy się w muzyczną podróż dookoła świata. Na widowni zasiadła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach a na scenie wystąpili wyjątkowi artyści: Robert Osam – wokalista, aranżer muzyczny i pianista jazzowy, dyrygent. Towarzyszył mu charyzmatyczny Mariusz Ambrożuk – akordeonista włoskiej piosenkarki Ingrid, półfinalista Must be the music. Obydwaj Panowie mogą być kojarzeni z programem „Jaka to melodia?” w którym występowali. Młodzież mogła wykazać się znajomością wielu znanych muzycznych szlagierów z seriali filmowych, bajek, gier. Pochwalili się także swoimi talentami wokalnymi, grali na instrumentach a przede wszystkim dobrze się bawili. Artyści czarowali głosem, wirtuozerią wykonania wszystkich utworów i niezwykłą skromnością. Fantastyczna uczta duchowa, dziękujemy serdecznie.

Marcin Walczak – spotkanie autorskie

Spotkanie z autorem powieści kryminalnych Panem Marcinem Walczakiem wzbudziło wiele emocji. Najnowsza powieść pt. „Klucz” była tematem niezwykle ciekawej opowieści autora o inspiracjach wykorzystanych w książce, o historii ludzkich zainteresowań muzyką jako metodzie komunikowania się, o potrzebie przynależności i akceptacji. Wszystkie wypowiedzi ilustrowane były utworami muzycznymi, które doskonale dopełniły ten niecodzienny spektakl. Niezwykły głos, interpretacja wybranych utworów sprawiły, że spotkanie na długo zapadnie w pamięci uczestników. Po swoistej uczcie duchowej, był czas na zdjęcia, autografy i liczne pytania. To ostatnie wydarzenie w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami ten tydzień i to popołudnie.
Zapraszamy serdecznie do biblioteki po najnowszą powieść Pana Marcina Walczaka.

Dodaj komentarz