DOM PRACY TWÓRCZEJ “BRZEZIN”

POCZĄTKI PIĘKNEJ DZIAŁALNOŚCI – GENEZA POWSTANIA

Obiekt ten – dziś o wyjątkowym przeznaczeniu – został wybudowany jeszcze za cara i na potrzeby carskich strażników pogranicza, bowiem niedaleko na rzece Prośnie znajdowała się granica prusko ruska przez którą przemycano towary. Nikt chyba dzisiaj nie pamięta dobrze historii tego miejsca, tego obiektu, ani tego ile instytucji znajdowało się w tym obiekcie oraz ilu mieszkańców Brzezin tutaj dokładnie mieszkało.

Ostatnimi “mieszkańcami” tego urokliwego Zakątka byli uczniowie Zasadniczej Szkoły Rolniczej, która z uwagi na naturalną selekcję i brak zainteresowania zawodem rolnika umarła śmiercią naturalną. Jakiś czas temu w części szkoły artysta z Kalisza Bogdan Jarecki (ś.p.) urządził Dom pracy Twórczej (DPT), gdzie między innymi odbywały się plenery – wówczas głównie malarskie.

Bogdan Jarecki we wrześniu 2010 roku na zawsze opuścił ten świat, a Dom Pracy Twórczej zaczął świecić pustką. Teren wokół zarastał tak jak wszystkie nieuczęszczane ścieżki. W 2011 roku władze Gminy przeprowadziły rozmowę z p. Zdzisławem Gotfrydem, zachęcając a tym samym mobilizując do zagospodarowania terenu i obiektu DPT. Po uzgodnieniu z lokalnymi władzami i po wstępnych oględzinach zaniedbanego nieco obiektu postanowiono DPT przywrócić do stanu używalności. Jesienią 2011 roku zostały wykonane wstępne prace porządkowe wewnątrz obiektu i na zewnątrz. Dom Pracy Twórczej otrzymał przydomek „Brzezin” i tak powstał Dom Pracy Twórczej „Brzezin” w Brzezinach pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach, w którym obecnie tętni życie, powstają rzeźby w drewnie, odbywają się zajęcia z dziećmi i młodzieżą, odbywają się plenery rzeźbiarskie z udziałem rzeźbiarzy z całego kraju, a w Brzezinach co roku przybywa rzeźb wykonanych na terenie DPT.

ARTYSTA RZEŹBIARZ – PAN ZDZISŁAW GOTFRYD
GOSPODARZ Domu Pracy Twórczej “BRZEZIN”

Pan Zdzisław tak się przedstawia na swojej stronie FB:
“Nazywam się Zdzisław Gotfryd, mieszkam w małej, przeuroczej, otoczonej lasami i wodami miejscowości Brzeziny koło Kalisza. Drewno jest dla mnie pięknem, a samo rzeźbienie wielką stysfakcją  ponieważ rzeźbiąc scięty, martwy kloc drewna ożywiam go i daję mu nową duszę. Wydobywam z niego kształty takie, jakie sobie wyobrażam. Jestem twórcą rzeźby monumentalnej, ogrodowej, plenerowej, sakralnej oraz płaskorzeźb o różnej tematyce. Wykonuję też podstawki pod trofea myśliwskie, zdobienia kolb broni myśliwskiej oraz okazjonalne upominki.
Jestem członkiem zwyczajnym Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.”

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOICH PRAC W GALERII
Zdzisław Gotfryd – Artysta Rzeźbiarz

e-mail: gotfrydz@wp.pl
kontakt tel. 509772634