PARAFIALNO-STRAŻACKA ORKIESTRA DĘTA GMINY BRZEZINY
KAPELMISTRZ – ADRIAN WAŁOWSKI
SKŁAD ZESPOŁU:
- Maria Łuszczek – Prezes
- Albert Zgarda – trąbka
- Michał Zgarda – trąbka
- Adam Gabryś – trąbka
- Magdalena Łazarek – trąbka
- Mariusz Golanowski – trąbka
- Marcin Heliński – trąbka
- Marta Łazarek – lira marszowa
- Faustyna Krawczykowska – klarnet
- Paulina Gołdyn – klarnet
- Mariusz Łaski – klarnet
- Klaudia Mikołajczyk – saksofon altowy
- Natalia Biernat – saksofon altowy
- Wiktoria Gołdyn – saksofon tenorowy
- Aleksander Wróblewski – flet poprzeczny
- Natalia Filipiak – tuba
- Hubert Ciumek – tuba
- Piotr Góral – tuba
- Krzysztof Grzemski – bęben
- Magdalena Strzyż – instrumenty perkusyjne
- Kacper Strzyż – tuba
- Antoni Łaski – instrumenty Orffa
- Karol Adamus – perkusja
HISTORIA:
Orkiestra powstała w 1985r. z inicjatywy Proboszcza parafii pw. Św. Krzyża w Brzezinach – Ks. Stanisława Solińskiego i do 1995r. istniała przy parafii jako orkiestra kościelna. W tym okresie głownie obsługiwała uroczystości kościelne i pogrzebowe w parafii choć w swoim repertuarze miała również marsze i melodie rozrywkowe. Do roku 1993 kapelmistrzem był znany w Kaliszu i okolicy dyrygent Pan Józef Walczyński, który to od początku prowadził nabór i naukę gry na poszczególnych instrumentach. Orkiestra wówczas posiadała 20 instrumentów blaszanych i tyluż muzyków. Po rezygnacji z prowadzenia orkiestry przez Pana Józefa Walczyńskiego w 1993r. proboszcz zatrudnił na kapelmistrza Pana Władysława Sztrapagiera, który jednak ze względów finansowych po roku zrezygnował z prowadzenia orkiestry. Wówczas nastąpił krótki zastój w prowadzeniu prób i nauki, a ks. proboszcz zaproponował aby orkiestra została przejęta przez GOKSiR w Brzezinach. Przez rok orkiestra działała przy GOKSiR i grała na instrumentach przekazanych przez parafię a dyrygował nią miejscowy organista Pan Eugeniusz Białecki. Jednak repertuar orkiestry nadal opierał się głownie na muzyce kościelnej. W roku 1995 nastąpiła zmiana, wymuszona brakiem środków finansowych w GOKSiR na prowadzenie i umundurowanie orkiestry (przez 10 lat orkiestra nie posiadała własnego stroju ). Zawarto wówczas porozumienie pomiędzy GOKSiR i miejscową OSP i od tej chwili orkiestra nosiła nazwę – Gminna Orkiestra Dęta OSP Brzeziny – a kapelmistrzostwo przejął miejscowy członek orkiestry Pan Krzysztof Sowa. W tym czasie orkiestra liczy 40 członków plus 16 dziewcząt – mażoletek. Orkiestra przez 10 lat nie była nigdzie zarejestrowana, występowała lokalnie i nie odnosiła sukcesów. Dopiero od 1995 roku nastąpił rozrost orkiestry, przystąpiono do zmiany repertuaru w oparciu o partytury utworów otrzymanych z ZG ZOSP RP w Warszawie. Te korzystne zmiany spowodowały że w roku 2000 orkiestra została zaproszona na koncerty krajowe:
- do Wadowic na koncert z okazji 80 urodzin Papieża,
- do Warszawy na koncert z okazji Roku Jubileuszowego,
- do Krakowa na bicie rekordu Ginesa w odgrywaniu Hejnału Mariackiego przez “2000 trąb”.
- występowała dwukrotnie w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Południowej Wielkopolski w Kępnie
- koncertowała trzykrotnie podczas Regionalnego Przeglądu Zespołów i Orkiestr działających przy jednostkach OSP
- Orkiestra koncertowała również na różnego rodzaju uroczystościach, jubileuszach, festynach, brała udział w lokalnych przeglądach oraz w uroczystościach kościelnych i pogrzebach.
W 2014 roku z przyczyn kadrowych zespół wstrzymał swoją działalność.
W 2015 roku nastąpiła reaktywacja orkiestry gminnej, działającej przy wsparciu Gminy Brzeziny oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i miejscowej parafii. Orkiestra składa się z byłych, ale głównie z młodych-nowych muzyków-amatorów, którzy w roku 2015 po raz pierwszy rozpoczęli swoją przygodę z grą na instrumentach dętych.
Od 2021 r. Orkiestra działa w Brzezińskim Centrum Kultury i Bibliotece, wciąż jako gminna, ale i parafialno-strażacka drużyna muzyczna.
W 2023 r. Orkiestra była inicjatorem BRZEZIŃSKIEGO PRZEGLĄDU ORKIESTR DĘTYCH 2023, który współorganizowała w ramach III DNI KULTURY BRZEZIŃSKICH (wydarzenie zorganizowane w dniu 25 czerwca 2023 r.)
W Przeglądzie wzięły udział orkiestry:
- PARAFIALNO-STRAŻACKA ORKIESTRA DĘTA GMINY BRZEZINY pod batutą kapelmistrza Adriana Wałowskiego
- ORKIESTRA DĘTA OSP W TYKADŁOWIE pod batutą kapelmistrza Jarosława Kopcia
- ORKIESTRA DĘTA OSP W KAMIENIU z MAŻORETKAMI pod batutą kapelmistrza Adriana Wałowskiego
- ORKIESTRA DĘTA OSP W IWANOWICACH z MAŻORETKAMI pod batutą kapelmistrza Adriana Militowskiego
- ORKIESTRA DĘTA OSP W BLIZANOWIE pod batutą kapelmistrza Alicji Sobczak – Dmuchowskiej
- ORKIESTRA DĘTA PRZY GOK W CHOCZU pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka
- WARCKA ORKIESTRA DĘTA Z WARTY pod batutą Kapelmistrza Mariusza Pawlaka.
WYDARZENIA ISTOTNE, W KTÓRYCH UCZESTNICZYŁA ORKIESTRA, O KTÓRYCH WARTO WSPOMNIEĆ:
- XIII Spotkanie Dęciaków w Koźminku w roku 2023
- Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Liskowie w roku 2021
- XVII i XVIII Rychwalskich Impresjach Muzycznych w roku 2020 i 2021
- 13 września 2020 – XVII Rychwalskie impresje muzyczne – piknik orkiestr. Coroczne dwudniowe koncerty orkiestr dętych. W pierwszym dniu koncerty odbywają się w okolicznych miejscowościach, natomiast na dzień finałowy przypadają korowody orkiestr ulicami miasta zwieńczone koncertem w parku miejskim.
- 2018 i 2019 – Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Puławach – 3 dni koncertowania wśród orkiestr z różnych zakątków Polski, a nawet orkiestry spoza granic naszego państwa(Ukraina). Odbywają się tam nie tylko koncerty plenerowe w mieście i okolicznych miejscowościach, ale także koncerty na mszach świętych w ostatni dzień festiwalu. Dodatkowa atrakcją dla osób uczestniczących w festiwalu jest rejs statkiem po Wiśle w Kaźmierzu Dolnym.
- 14-16 września 2018 – VIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Puławach. Koncerty orkiestr naszego kraju, a także zespołów zagranicznych (Ukraina, Litwa) wraz ze swoimi zespołami mażoretek. Festiwal odbywa się w różnych, ważnych zakątkach miast takich jak :Puławy czy Kazimierz Dolny i okolicznych atrakcyjnych miejscowościach. Finał odbywa się w niedzielę na stadionie MOSiR. Orkiestry podczas festiwalu można zobaczyć w marszu, podczas rejsu, na koncertach plenerowych oraz na koncertach na mszy świętej.
- 1 lipca 2017 – festyn parafialno-rodzinny. Tego dnia przy okazji festynu odbyło się spotkanie orkiestr w Brzezinach. Każdy z zespołów wykonał przemarsz ulicami Brzezin. Następnie miał miejsce akt wspólnego wykonania utworu orkiestrowego, po czym każda z zaproszonych orkiestr, jak i miejscowa orkiestra odbyły swoje koncerty na scenie amfiteatru. Wystąpiły tam orkiestry z : Chełmc, Godziesz Wielkich, Goszczanowa.
- 11 czerwca 2017 – 30-lecie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rajsko. Orkiestrę zaprosiła zaprzyjaźniona orkiestra z Rajska do wspólnego świętowania ich 30-lecia działalności artystycznej. Wszystkie zaproszone tam orkiestry (Lisków, Koźminek, Brzeziny) wykonały przemarsz, wspólne wykonanie utworu oraz koncerty w swoim rzeczywistym składzie.
- Od tego momentu działa przy Brzezińskim Centrum Kultury i Bibliotece dzięki wsparciu Urzędu Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i miejscowej parafii. Do chwili obecnej zgromadziła dwudziestu muzyków amatorów po raz pierwszy rozpoczynających swoją przygodę z grą na instrumentach dętych. Przeważająca część orkiestry to młodzież między 15., a 25. rokiem życia. Młodzi artyści rozwijają się pod okiem kapelmistrza Adriana Wałowskiego, a funkcje Prezesa pełni Maria Łuszczek. Zespół w miarę możliwości bierze czynny udział w życiu kulturalnym gminy i parafii Brzeziny, uświetniając swoją grą uroczystości gminne, strażackie i kościelne.
- W tym czasie także zainicjowaliśmy wydarzenie i staliśmy się gospodarzami Brzezińskiego Przeglądu Orkiestr Dętych. Te i inne prezentacje muzyczne pozwalają im obyć się z publicznością i podnoszą poziom gry w orkiestrze. Od tego momentu działa przy Brzezińskim Centrum Kultury i Bibliotece dzięki wsparciu Urzędu Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i miejscowej parafii. Do chwili obecnej zgromadziła dwudziestu muzyków amatorów po raz pierwszy rozpoczynających swoją przygodę z grą na instrumentach dętych. Przeważająca część orkiestry to młodzież między 15., a 25. rokiem życia. Młodzi artyści rozwijają się pod okiem kapelmistrza Adriana Wałowskiego, a funkcje Prezesa pełni Maria Łuszczek.
- Zespół w miarę możliwości bierze czynny udział w życiu kulturalnym gminy i parafii Brzeziny, uświetniając swoją grą uroczystości gminne, strażackie i kościelne.
Te i inne prezentacje muzyczne pozwalają im obyć się z publicznością i podnoszą poziom gry w orkiestrze.
ZACHĘCAMY – DOŁĄCZCIE DO NAS, JESTEŚMY GRUPĄ PASJONATÓW, KTÓRZY PRZEZ KILKA LAT NIE TYLKO NAUCZYLI SIĘ GRAĆ – ORKIESTRA TO GRONO PRZYJACIÓŁ..
TO OBOWIĄZEK, ALE I SATYSFAKCJA. TO RADOŚĆ Z PRZEŻYWANIA KONCERTÓW, TO WYJAZDY I POZNAWANIE CIEKAWYCH LUDZI I ZAKĄTKÓW POLSKI.
Z archiwum Foto ORKIESTRY: