PARAFIALNO-STRAŻACKA ORKIESTRA DĘTA GMINY BRZEZINY


KAPELMISTRZ – ADRIAN WAŁOWSKI
SKŁAD ZESPOŁU:

 1. Marysia Łuszczek –  saksofon tenorowy (PREZES)
 2. Albert Zgarda – trąbka
 3. Adam Gabryś  – trąbka
 4. Magda Łazarek – trąbka
 5. Mariusz Golanowski – trąbka
 6. Faustyna Krawczykowska – klarnet
 7. Paulina Gołdyn – klarnet
 8. Mariusz Łaski – klarnet
 9. Klaudia Mikołajczyk – saksofon altowy
 10. Aleksandra Walczak – saksofon altowy
 11. Natalia Biernat – saksofon altowy
 12. Wiktoria Gołdyn – saksofon tenorowy
 13. Hubert Ciumek – tuba
 14. Marta Łazarek – lira marszowa
 15. Krzysztof Grzemski – bęben
 16. Kacper Strzyż – instrumenty Orffa
 17. Natalia Filipiak – tuba
 18. Michał Zgarda – trąbka
 19. Antoni Łaski – instrumenty Orffa
 20. Piotr Góral – saksofon tenorowy

HISTORIA:

Orkiestra powstała w 1985r. z inicjatywy Proboszcza parafii pw. Św. Krzyża w Brzezinach – Ks.  Stanisława Solińskiego i do 1995r. istniała przy parafii jako orkiestra  kościelna. W tym okresie głownie obsługiwała uroczystości kościelne i pogrzebowe w parafii choć w swoim repertuarze  miała również marsze i melodie rozrywkowe. Do roku 1993 kapelmistrzem był znany w Kaliszu i okolicy dyrygent  Pan Józef Walczyński, który to od początku  prowadził nabór i naukę gry na poszczególnych instrumentach. Orkiestra wówczas posiadała 20 instrumentów blaszanych i tyluż muzyków. Po rezygnacji z prowadzenia orkiestry przez Pana Józefa Walczyńskiego w 1993r. proboszcz zatrudnił na kapelmistrza Pana Władysława Sztrapagiera, który jednak ze względów finansowych po roku zrezygnował z prowadzenia orkiestry.  Wówczas nastąpił krótki zastój w prowadzeniu prób i nauki, a ks. proboszcz zaproponował aby orkiestra została przejęta przez GOKSiR w Brzezinach. Przez rok orkiestra działała przy GOKSiR  i grała na  instrumentach przekazanych przez parafię a dyrygował nią miejscowy organista Pan Eugeniusz Białecki. Jednak repertuar orkiestry nadal opierał się głownie na muzyce kościelnej. W roku 1995 nastąpiła zmiana, wymuszona brakiem środków finansowych w GOKSiR na prowadzenie i umundurowanie orkiestry  (przez 10 lat orkiestra nie posiadała własnego stroju ). Zawarto wówczas porozumienie pomiędzy GOKSiR i miejscową OSP i od tej chwili orkiestra nosiła nazwę – Gminna Orkiestra Dęta OSP Brzeziny – a kapelmistrzostwo przejął miejscowy członek orkiestry Pan Krzysztof Sowa. W tym czasie orkiestra liczy 40 członków plus 16 dziewcząt – marżoletek. Orkiestra przez 10 lat nie była nigdzie zarejestrowana, występowała lokalnie i nie odnosiła sukcesów. Dopiero od 1995 roku nastąpił rozrost orkiestry, przystąpiono do zmiany repertuaru w oparciu o partytury utworów otrzymanych z ZG ZOSP RP w Warszawie. Te korzystne zmiany spowodowały że w roku 2000 orkiestra została zaproszona na koncerty krajowe: 

 • do  Wadowic na koncert z okazji 80 urodzin Papieża, 
 • do Warszawy na koncert z okazji Roku Jubileuszowego, 
 • do Krakowa na bicie rekordu Ginesa w odgrywaniu Hejnału Mariackiego przez “2000 trąb”. 
 • występowała dwukrotnie w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Południowej Wielkopolski w Kępnie
 • koncertowała trzykrotnie podczas Regionalnego Przeglądu Zespołów i Orkiestr działających przy jednostkach OSP
 • Orkiestra koncertowała również na różnego rodzaju uroczystościach, jubileuszach, festynach, brała udział w lokalnych przeglądach oraz w uroczystościach kościelnych i pogrzebach.

W 2014 roku z przyczyn kadrowych zespół wstrzymał swoją działalność.

W 2015 roku nastąpiła reaktywacja orkiestry, która obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach, przy wsparciu Gminy Brzeziny oraz  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i miejscowej parafii.

Orkiestra składa się z byłych oraz głównie z młodych muzyków amatorów, którzy w roku 2015 po raz pierwszy rozpoczęli swoją przygodę z grą na instrumentach dętych.

WYDARZENIA ISTOTNE, O KTÓRYCH WARTO WSPOMNIEĆ:

 • 13 września 2020 – XVII Rychwalskie impresje muzyczne – piknik orkiestr. Coroczne dwudniowe koncerty orkiestr dętych. W pierwszym dniu koncerty odbywają się w okolicznych miejscowościach, natomiast na dzień finałowy przypadają korowody orkiestr ulicami miasta zwieńczone koncertem w parku miejskim. 
 • 13-15 września 2019 – IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Puławach – 3 dni koncertowania wśród orkiestr z różnych zakątków Polski, a nawet orkiestry spoza granic naszego państwa(Ukraina). Odbywają się tam nie tylko koncerty plenerowe w mieście i okolicznych miejscowościach, ale także koncerty na mszach świętych w ostatni dzień festiwalu. Dodatkowa atrakcją dla osób uczestniczących w festiwalu jest rejs statkiem po Wiśle w Kaźmierzu Dolnym. 
 • 14-16 września 2018 – VIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Puławach. Koncerty orkiestr naszego kraju, a także zespołów zagranicznych (Ukraina, Litwa) wraz ze swoimi zespołami mażoretek. Festiwal odbywa się w różnych, ważnych zakątkach miast takich jak :Puławy czy Kazimierz Dolny i okolicznych atrakcyjnych miejscowościach. Finał odbywa się w niedzielę na stadionie MOSiR. Orkiestry podczas festiwalu można zobaczyć w marszu, podczas rejsu,  na koncertach plenerowych oraz na koncertach na mszy świętej. 
 • 1 lipca 2017 – festyn parafialno-rodzinny. Tego dnia przy okazji festynu odbyło się spotkanie orkiestr w Brzezinach. Każdy z zespołów wykonał przemarsz ulicami Brzezin. Następnie miał miejsce akt wspólnego wykonania utworu orkiestrowego, po czym każda z zaproszonych orkiestr, jak i miejscowa orkiestra odbyły swoje koncerty na scenie amfiteatru. Wystąpiły tam orkiestry z : Chełmc, Godziesz Wielkich, Goszczanowa. 
 • 11 czerwca  2017 – 30-lecie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rajsko. Orkiestrę zaprosiła zaprzyjaźniona orkiestra z Rajska do wspólnego świętowania ich 30-lecia działalności artystycznej. Wszystkie zaproszone tam orkiestry (Lisków, Koźminek, Brzeziny) wykonały przemarsz, wspólne wykonanie utworu oraz koncerty w swoim rzeczywistym składzie.  

ZACHĘCAMY – DOŁĄCZCIE DO NAS, JESTEŚMY GRUPĄ PASJONATÓW, KTÓRZY PRZEZ KILKA LAT NIE TYLKO NAUCZYLI SIĘ GRAĆ – ORKIESTRA TO GRONO PRZYJACIÓŁ. TO OBOWIĄZEK, ALE I SATYSFAKCJA. TO RADOŚĆ Z PRZEŻYWANIA KONCERTÓW, TO WYJAZDY I POZNAWANIE CIEKAWYCH LUDZI I ZAKĄTKÓW POLSKI.

Z archiwum Foto ORKIESTRY: